Επίσκεψη μαθήτριας σε εμπορική επιχείρηση στο πλαίσιο της πρακτικής της άσκησης

2 Φεβ

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018, στο πλαίσιο πρακτικής άσκησης του εργαστηρίου Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος, τελειόφοιτη μαθήτρια του σχολείου επισκέφθηκε σουπερμάρκετ γνωστής αλυσίδας που βρίσκεται στην πόλη της Φλώρινας. Τη μαθήτρια συνόδεψαν η ψυχολόγος του σχολείου Σταυρούλα Λιάρου και ο εκπαιδευτικός Αλέξανδρος Αμπράζης. Προκειμένου να εξυπηρετηθούν καλύτερα οι σχετικοί εκπαιδευτικοί στόχοι που τέθηκαν, πριν την προγραμματισμένη επίσκεψη αφιερώθηκε χρόνος για την προετοιμασία της.  Κατά την παραμονή της μαθήτριας στο συγκεκριμένο χώρο έγινε καταγραφή των προσφερόμενων προϊόντων, της τιμολόγηση τους, της παρουσίασης/τοποθέτησης τους στους χώρους του καταστήματος και συζητήθηκαν οι γενικότερες διεργασίες εγκαθίδρυσης μιας τέτοιας επιχείρησης. Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε σε προϊόντα που σχετίζονται με το εργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος στο οποίο είναι εγγεγραμμένη η μαθήτρια (πχ σπόροι, φρούτα/λαχανικά, αγαθά που προέρχονται από μεταποίηση αγροτικών προϊόντων). Μετά το πέρας της επίσκεψης αφιερώθηκε   χρόνος συζήτησης και καταγραφής των ερεθισμάτων και πληροφοριών που προσέφερε η επίσκεψη, προκειμένου να οικοδομηθεί νέα γνώση.

maria1 maria2

Η μαθήτρια πριν, μετά και καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης παρουσίασε έντονα συναισθήματα χαράς, γενικότερης ευφορίας και  διάθεσης για απόκτηση νέων γνώσεων.