ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ…

15 Φεβ

Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Sign-ια, την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο επαγγελματίας φωτογράφος κ. Δούμτσης Λάζαρος και ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με την ιστορία της φωτογραφίας, τον τρόπο εκτύπωσης τους και κυρίως για τη σημασία που έχει η “προσωπική” ματιά του φωτογράφου ως προς το αντικείμενο που φωτογραφίζει. Όπως χαρακτηριστικά ειπώθηκε “μπορεί να φωτογραφήσουν πολλά άτομα το ίδιο δέντρο την ίδια στιγμή, αλλά καμία φωτογραφία δε θα μοιάζει με τις υπόλοιπες”.

Οι μαθητές περιεργάστηκαν παλιές και σύγχρονες φωτογραφικές μηχανές, τράβηξαν φωτογραφίες, συζήτησαν τις απορίες τους με τον κ. Δούμτση και είναι πλέον έτοιμοι να φωτογραφήσουν τα δέντρα των πάρκων της πόλης.

Η διευθύντρια, ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός του προγράμματος και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου ευχαριστούν θερμά τον κ. Λάζαρο Δούμτση για την επίσκεψη του στη σχολική μας μονάδα και την απλή, κατανοητή και ουσιαστική ενημέρωση των μαθητών.

IMG_1198IMG_1199IMG_1203IMG_1207