Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής 2015-2016: ” Ένα ταξίδι στην ενέργεια με προορισμό τη Φλώρινα! ”

15 Ιούν

Το πρόγραμμα περιβαλλοντικής αγωγής “Ένα Ταξίδι στην Ενέργεια με Προορισμό τη Φλώρινα!” υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2015-2016. Βασικός σκοπός του προγράμματος ήταν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τις έννοιες της αειφορίας, των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, του ενεργειακού αποτυπώματος και της διαχείρισης φυσικών πόρων.

Στόχος ήταν μετά το πέρας της εκπαιδευτικής παρέμβασης οι μαθητές να μπορούν να περιγράφουν τις διαδικασίες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος, να αξιολογούν τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και να προσδιορίζουν γενικότερα την ενέργεια ως σημαντική παράμετρο της ζωής του σύγχρονου ανθρώπου. Επιπρόσθετα, στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες και δεξιότητες αυτόνομης διαβίωσης.

Η μεθοδολογία υλοποίησης του προγράμματος βασίστηκε στην οικοδόμηση της νέας γνώσης μέσα σε ένα πολυαισθητηριακό περιβάλλον ενώ η μάθηση είχε ανακαλυπτικό και βιωματικό χαρακτήρα.      dei 1 dei 2 πιχελ dei 3 dei 4 electricit