Επίσκεψη του ΕΕΕΕΚ στο Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας

7 Ιούν

20180604_114049 20180604_114337

Τη Δευτέρα 4 Ιουνίου, οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Φλώρινας με τη συνοδεία των καθηγητών τους επισκέφθηκαν το Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας. Η όλη επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο συνεκπαίδευσης και ενσωμάτωσης των μαθητών του ΕΕΕΕΚ στο συνολικό μαθητικό πληθυσμό της πόλης. Στο Πειραματικό Δημοτικό μας υποδέχτηκαν  οι μαθητές της έκτης τάξης. Πέρα από τη γνωριμία και την ένωση των δυο μαθητικών ομάδων, έγιναν εκπαιδευτικές δραστηριότητες με σκοπό τη συνεργασία και την παραγωγή κοινού έργου. Στο τέλος των δραστηριοτήτων οι μαθητές του δημοτικού κέρασαν τα παιδιά του ΕΕΕΕΚ με λιχουδιές που ετοίμασαν οι γονείς των πρώτων. Επίσης, τους έδωσαν δώρα που είχαν επιλέξει ξεχωριστά για κάθε μαθητή μας. Η όλη δράση στέφθηκε με επιτυχία καθώς οι μαθητές και των δυο σχολείων απόλαυσαν την επίσκεψη και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά. Το ΕΕΕΕΚ Φλώρινας θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά την εκπαιδευτικό Κική Αμαραντίδου για την υποδοχή και την οργάνωση της όλης δράσης. Τέτοιου είδους δράσεις επιβεβαιώνουν πως η συνεκπαίδευση δεν αποτελεί μια θεωρητική παιδαγωγική προσέγγιση που επιβάλλεται για το ¨θεαθήναι¨. Αντίθετα, είναι ένα ισχυρό και αποδοτικό πλαίσιο εκπαίδευσης, το οποίο πέρα από οικοδόμηση γνώσεων, μπορεί να αποτελέσει τον πιο όμορφο δρόμο καλλιέργειας αξιών για τους μελλοντικούς πολίτες.

20180604_115228 20180604_115530 20180604_121200