Δραστηριότητες στο Πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Υγείας

24 Νοέ

Το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας στο σχολείο μας επιδιώκει να ενισχύσει την επίγνωση των μαθητών για τη σημασία της προσωπικής υγιεινής, ενθαρρύνοντας πρακτικές που οδηγούν σε έναν υγιή τρόπο ζωής. Στην τάξη, οι μαθητές ενημερώνονται για τη σωστή τεχνική πλυσίματος χεριών, τονίζοντας τη σημασία της συχνής και ορθής διαδικασίας για την πρόληψη της μετάδοσης μικροβίων.

Παράλληλα, οι μαθητές βιωματικά, με την τεχνική του βουρτσίσματος δοντιών, πλυσίματος προσώπου χεριών και προσώπου ενισχύουν την ευαισθητοποίησή τους για τη φροντίδα της ατομικής υγιεινής τους. Αυτές οι δραστηριότητες βοηθούν τους μαθητές να αναγνωρίσουν τη σημασία της προληπτικής φροντίδας της υγείας και να αναπτύξουν θετικές συνήθειες που θα συνοδεύουν την καθημερινότητά τους. Μέσα από αυτό το πλαίσιο, ενθαρρύνεται η ανάπτυξη υγιεινών συνηθειών.