15 Μάι

Στο ΕΕΕΕΚ Φλώρινας πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση σχετικά με την επαγγελματική πορεία των ατόμων με αναπηρία από την Γκιαούρη Στεργιανή, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ψυχολογίας της Ειδικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Η επιμόρφωση είχε τίτλο «Σχεδιάζοντας γέφυρες μετάβασης για τα άτομα με αναπηρία: Από το σχολείο στην εργασία». Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης αναλύθηκε εκτενώς και με βάση σύγχρονα ερευνητικά δεδομένα ο ρόλος του ειδικού σχολείου στη μετέπειτα ένταξη ατόμων με αναπηρίες στον εργασιακό στίβο. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων θα ήθελαν να ευχαριστήσουν θερμά την κ. Γκιαούρη για την άμεση ανταπόκριση και την προθυμία της να υλοποιηθεί η συγκεκριμένη επιμόρφωση. Τέτοιες δράσεις ενισχύουν τη συνεργασία του σχολείου μας με τη Σχολή Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών που εδρεύει στην πόλη της Φλώρινας και συμβάλλουν στη συνεχή προσπάθεια για παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης.

15.05.2023_17.49.20_RECIMG_20230515_123344