Ψυχοθεραπευτική Συνεδρία στο ΕΕΕΕΚ Φλώρινας

28 Νοέ

Την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου, στις εγκαταστάσεις του ΕΕΕΕΚ Φλώρινας πραγματοποιήθηκε ψυχοθεραπευτική συνεδρία από την ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια του σχολείου Ανδρονίκη Μαυρίδου. Στη συνεδρία συμμετείχε η διευθύντρια, το εκπαιδευτικό και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου με σκοπό την υποστήριξή όλων κατά την τρέχουσα, δύσκολη περίοδο της πανδημίας. Μέσα από τη δυναμική διαδικασία της ψυχοθεραπευτικής συνεδρίας, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είχαν την ευκαιρία να προσδιορίσουν ζητήματα που τους απασχολούν και να ενδυναμώσουν τις σχέσεις μεταξύ τους καταγράφοντας άμεσα και έμμεσα οφέλη. Η συγκεκριμένη συνεδρία αποτελεί την αρχή ενός κύκλου αντίστοιχων δραστηριοτήτων που μοναδικό σκοπό έχουν την ακόμα καλύτερη λειτουργία του σχολείου, ως ενός ζωντανού οργανισμού που στηρίζεται σε σχέσεις αλληλεγγύης, συνεργασίας και προσφοράς.