Επισκεψη των Μαθητών του ΕΕΕΕΚ στη Διεύθυνση Αστυνομίας Φλώρινας

24 Απρ

20180423_110030

Στο πλαίσιο του προγράμματος  Επισκέπτομαι, Γνωρίζω, Επικοινωνώ! Μαθαίνω την Πόλη μου – Ενσωματώνομαι στον Κοινωνικό Ιστό”,  το οποίο υλοποιείται κατά τη φετινή χρονιά στο σχολείο, ομάδα μαθητών με συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφτηκε την Δευτέρα 23 Απριλίου τη Διεύθυνση Αστυνομιας Φλώρινας. Εκεί τους υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά ο Διοικητής του Τμήματος Τροχαίας Αστυνόμος Α’ Γκίνης Δημήτριος, ο Υποδιοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Αστυνόμος Β’  Γάλλιος Στέφανος,  ο Σκοπός της Διεύθυνσης Αρχιφύλακας Γιαννόπουλος Χρήστος, ο Υπαρχιφύλακας Δέρλης Θεόδωρος και η Αστυφύλακας Κυριακίδου Ιωάννα οι όποιοι συζήτησαν με τα παιδιά και τους εξήγησαν το ρόλο της αστυνομίας στην εξασφάλιση της δημόσιας ειρήνης και της απρόσκοπτης κοινωνικής διαβίωσης των πολιτών. Οι μαθητές κατόπιν ξεναγήθηκαν στους χώρους του τμήματος και ήρθαν σε επαφή με τα οχήματα της υπηρεσίας.

Η όλη δραστηριότητα στέφθηκε με επιτυχία καθώς τα παιδιά απόλαυσαν την επίσκεψη, ανέπτυξαν κοινωνικές δεξιότητες και οικοδόμησαν νέες γνώσεις. Το ΕΕΕΕΚ Φλώρινας θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά τους αξιωματικούς και τους αστυφύλακες που εργάζονται στη Διεύθυνση Αστυνομίας Φλώρινας για τη ζεστή υποδοχή και τη φιλοξενία. Η στάση τους ενισχύει τη συνοχή μεταξύ των φορέων της πόλης και προωθεί την τόσο σημαντική, ενσωμάτωση ευπαθών ομάδων στον κοινωνικό ιστό.

20180423_110049 20180423_110231 20180423_110235