Επισκεψη της Παιδοδοντιατρου κ.Τάχου Αικατερίνης στο ΕΕΕΕΚ Φλώρινας

15 Απρ

Στις 10 Φεβρουαρίου 2016 είχαμε την ιδιαίτερη τιμή να επισκεφτεί το σχολείο μας η εξειδικευμένη στα άτομα με αναπηρία παιδοδοντίατρος κ. Τάχου Αικατερίνη. Μέσω παρουσίασης και συγκεκριμένων  δραστηριοτήτων, τα παιδιά οικοδόμησαν γνώσεις σχετικά με τα δόντια και τη στοματική υγιεινή. Η κ. Τάχου έδωσε έμφαση στις κατάλληλες τεχνικές καθαρισμού των δοντιών, επισήμανε τις βλαβερές τροφές που μπορούν να τα καταστρέψουν ενώ ανέλυσε τις συνέπειες του κακού ή του ελλιπούς βουρτσίσματος. Οι μαθητές του σχολείου έδειξαν μεγάλη ανταπόκριση στην εισήγηση και παρακολούθησαν με ενδιαφέρον όλα όσα τους είπε η παιδοδοντίατρος. Ως ΕΕΕΕΚ Φλώρινας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κ. Τάχου  και ελπίζουμε σε ανάλογες συνεργασίες  στο μέλλον.

DSC05515 DSC05528 DSC05530neo7 neo8 neo9 neo10 νεο1 neo2 neo3 neo4 neo5 neo6