ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΥΝΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

22 Μαρ

12894375_1556321278031250_829120062_o

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων «Αναπηρία και διαπροσωπικές σχέσεις σε ένα πλαίσιο συνδημιουργίας» το οποίο υλοποιείται φέτος στο Εργαστήρι Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Φλώρινας, μαθητές του σχολείου μας με ομάδα μαθητών του ΕΠΑΛ (του τομέα υγείας και πρόνοιας) παρακολούθησαν την Τετάρτη 16/03/2016 και την Παρασκευή (18/03/2016) ταινία κινουμένων σχεδίων το οποίο σχολιάζει την ανθρώπινη συμπεριφορά και τη διαχείριση των συναισθημάτων. Μέσα από την πολυαισθητηριακή μαθησιακή διαδικασία αλλά την επιλογή ενεργητικών, συμμετοχικών παιδαγωγικών τεχνικών όπως η συζήτηση και ο καταιγισμός ιδεών, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν το διδακτικό περιεχόμενο της ταινίας αλλά και να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους. Η ομάδα των μαθητών και των δύο σχολείων αξιοποίησε ποικίλα κανάλια επικοινωνίας και έκφρασης ενώ απώτερος στόχος μας υπήρξε η συνεκπαίδευση, η προώθηση της κοινωνικής ένταξη των ατόμων με αναπηρία και η κοινωνική αλλαγή.
Ευχαριστούμε θερμά τις καθηγήτριες του ΕΠΑΛ του τομέα υγείας και πρόνοιας Ιωαννίδου Βασιλική και Ναουμ Ξανθούλα και ευελπιστούμε σε αντίστοιχες μελλοντικές συνεργασίες.